{{featured_button_text}}
Casey Gunlikson 300 hurdles

Big Timber's Casey Gunlikson, right, and Huntley Project's Brad Graves race down the homestretch of the 300 hurdles during the 2019 Midland Roundtable Top 10 meet. Gunlikson won in 39.29 seconds.

Elite Track and Field Lists

These lists are event leaders from Montana high schools from around the state from times that were compiled from the results and the deep lists that were entered into the montanatrack.com website. The all-class state records are in parentheses. If there are any time corrections or missing meets on the website’s results page, please feel free to tweet the site’s Twitter (@Montana_Track) or email at jeff_hedstrom07@hotmail.com.

May 11, 2019 

BOYS

100 meters (10.50): Casey Gunlikson, Big Timber 10.83; Connor Ryan, Billings West 10.90; Jaden Foster, Missoula Sentinel 10.94; Dyllyn Stabler, Kalispell Glacier 11.04; Jace Klucewich, Frenchtown 11.06; Bret Morris, Helena Capital 11.09; Martin Farver, Scobey 11.11; Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 11.12; Eyezayah Boroughs, Billings West 11.13; Joe Olson, Bozeman 11.16.

AA-Ryan, Billings West; A-Klucewich, Frenchtown; B-Gunlikson, Big Timber; C-Farver, Scobey.

200 meters (21.06): Connor Ryan, Billings West 21.94; Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 22.32; Jaden Foster, Missoula Sentinel 22.34; Eyezayah Boroughs, Billings West 22.35; Jace Klucewich, Frenchtown 22.46; Casey Gunlikson, Big Timber 22.55; Drew Morgan, Columbia Falls 22.57; Tommy Mellott, Butte 22.61; Jay Beagle, Libby 22.63; Austin Hernandez, Huntley Project 22.67.

AA-Ryan, Billings West; A-Klucewich, Frenchtown; B-Gunlikson, Big Timber; (C)-Farver, Scobey (22.68).

400 meters (47.52): Hunter Shelmerdine, Seeley-Swan 49.82; Mitchell Burns, Huntley Project 50.02; Kameron Rauser, Townsend 50.03; Jay Beagle, Libby 50.41; Hunter Leighty, Troy 50.50; Casey Gunlikson, Big Timber 50.53; Jack Waddell, Livingston 50.59; Trevin Gradney, Billings West 50.69; Drew Deck, Kalispell Glacier 50.79; Cutter Thatcher, Butte Central 50.91.

AA-Gradney, Billings West; A-Beagle, Libby; B-Burns, Huntley Project; C-Shelmerdine, Seeley-Swan.

800 meters (1:50.22): Levi Taylor, Laurel 1:57.25; Tyler Schmautz, Frenchtown 1:58.70; Tanner Trafton, Lewistown 1:58.85; Kyle Calles, Kalispell Flathead 1:59.38; Finn Bentler, Billings Senior 1:59.65; Van Gottwals, Billings West 2:00.63; Zak Meeker, Manhattan 2:00.91; Jack Springer, Billings Skyview 2:01.29; James Normandeau, Ronan 2:01.46; Noah McNelis, Missoula Sentinel 2:01.53.

AA-Calles, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Meeker, Manhattan; C- Jesse Shaske, Alberton-Superior (2:01.73).

1600 meters (4:12.06): Levi Taylor, Laurel 4:17.29; Ben Perrin, Kalispell Flathead 4:21.02; Owen Smith, Billings Senior 4:25.97; Tyler Schmautz, Frenchtown 4:27.06; Jonathan Wheeler, Bozeman 4:29.60; Alexander Koehn, Billings West 4:30.45; Ian Curtis, Missoula Hellgate 4:30.85; Gordon Gentry, Great Falls CMR 4:30.85; Griffin May, Bozeman 4:32.03; Lukas Horejsi, Missoula Hellgate 4:32.45.

AA-B. Perrin, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Zak Meeker, Manhattan (4:36.60); C-Wills Degrandpre, Charlo (4:36.16).

3200 meters (9:04.35) – Ben Perrin, Kalispell Flathead 9:16.53; Levi Taylor, Laurel 9:19.01; Ian Curtis, Missoula Hellgate 9:39.85; Simon Hill, Kalispell Glacier 9:51.13; Lucas Horejsi, Missoula Hellgate 9:51.26; Riley Schott, Manhattan Christian 9:51.45; Gordon Gentry, Great Falls CMR 9:53.12; Sam Fulbright, Lewistown 9:53.26; Jesse Dimich-Louvet, Billings Senior 9:54.45; Ivan Gallego, Missoula Hellgate 9:54.65.

AA-B. Perrin, Kalispell Flathead; A-Taylor, Laurel; B-Ellis McKean, Glasgow (10:11.23); C- Schott, Manhattan Christian.

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana. 

110 hurdles (14.21): Bradley Graves, Huntley Project 14.64; Caden Olsen, Billings Skyview 14.95; Jaromy Coomes, Billings West 15.05; Chris Abell, Laurel 15.07; Lee Walburn, Whitefish 15.13; Kameron Rauser, Townsend 15.24; Camden Capser, Billings Central 15.28; Alec Ladas, Helena Capital 15.32; Dylan Parks, Darby 15.33; Joe Olson, Bozeman 15.40.

AA-Olsen, Billings Skyview; A- Abell, Laurel; B-Graves, Huntley Project; C-Parks, Darby.

300 hurdles (37.66): Drew Deck, Kalispell Glacier 39.02; Casey Gunlikson, Big Timber 39.29; Bradley Graves, Huntley Project 39.39; Camas Rinehart, Kalispell Flathead 39.42; Peter Demars, Billings West 40.07; Jacob Jessen, Winnett-Grass Range 40.17; Lee Walburn, Whitefish 40.20; Jace DeWalt, Missoula Sentinel 40.40; Chris Hust Sr., Huntley Project 40.45; Caden Olsen, Billings Skyview 40.62.

AA-Deck, Kalispell Glacier; A-Walburn, Whitefish; B-Gunlikson, Big Timber C-Jessen, Winnett-Grass Range.

400-meter relay (41.48): Billings West 43.00; Kalispell Glacier 43.18; Huntley Project 43.39; Butte 43.39; Columbia Falls 43.40; Billings Senior 43.42; Frenchtown 43.61; Missoula Loyola 43.70; Bozeman 43.82; Kalispell Flathead 43.82; Dillon 43.86; Helena Capital 43.88.

AA-Billings West; A-Columbia Falls; B-Huntley Project; C-Seeley-Swan (44.59).

1600-meter relay (3:18.01): Billings West 3:25.70; Frenchtown 2:26.42; Seeley-Swan 3:27.59; Hardin 3:28.10; Huntley Project 3:28.17; Billings Senior 3:28.23; Livingston 3:29.18; Butte 3:29.49; Missoula Sentinel 3:29.89; Dillon 3:30.91; Whitefish 3:31.73; Fairfield 3:31.81.

AA-Billings West; A-Hardin; B-Huntley Project; C-Seeley-Swan.

Long Jump (23-8): Elias Dewaters, Missoula Sentinel 22-1 ¼; Ry Olson, Joliet 22-1; Brody Grebe, Melstone 22-0 ½; Alfred Peterson, Dillon 21-10; Jace Klucewich, Frenchtown 21-8 ¼; Casey Cayer, Richey-Lambert 21-7 ½; Drew Deck, Kalispell Glacier 21-6 ¾; Gabe Longin, Great Falls 21-6; Zach Ingram, Dillon 21-5; Ryan Tirrell, Loyola Sacred Heart 21-4; Tommy Mellott, Butte 21-4; Zane Johnson, Dillon 21-4.

AA-Dewaters, Missoula Sentinel; A-Peterson, Dillon; B-Olson, Joliet; C-Grebe, Melstone.

Triple Jump (48-9 ½): Levi Brubaker, Noxon 45-0; Ry Olson, Joliet 44-9 ½; Steven Ray, Miles City 44-0 ½; Elias Dewaters, Missoula Sentinel 43-10; Zane Johnson, Dillon 43-7 ¾; Zach Russell, Red Lodge 43-4 ¼; Drew Deck, Kalispell Glacier 42-10 ¼; Wyatt Brusven, Shelby 42-9 ½; Brody Grebe, Melstone 42-8 ½; Cody Gairrett, Billings Senior 42-7.

AA-Dewaters, Missoula Sentinel; A-Ray, Miles City; B-Olson, Joliet; C-Brubaker, Noxon.

High Jump (7-1): Trey Tintinger, Helena 6-11** (6-6); Julius Mims, Billings Senior 6-10; Avery Stiles, Jefferson 6-9 ¼; Noah Bouchard, Huntley Project 6-8; Alfred Peterson, Dillon 6-6; Wyatt Duke, Bigfork 6-5; Greydon Nicholson, Deer Lodge 6-4; Michael Haverfield, Dillon 6-4; Jonah Parke, Drummond 6-4; Ry Olson, Joliet 6-4; Keegan Barnes, Great Falls CMR 6-4; Parker Donaldson, Denton-Stanford-Geyser 6-4; Keeley Bake, Fairfield 6-4

AA-Tintinger, Helena; A-Peterson, Dillon; B-Stiles, Jefferson; C-Parke, Drummond & Donaldson, Denton-Stanford-Geyser.

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana. 

Pole Vault (16-4): Jon Tripp, Billings West 14-8; Christian Dean, Sidney 14-6; Josh Dudley, Whitefish 14-6; Tucker Samano, Billings Senior 14-3; Wyatt Heringer, Sidney 14-0; Jameson Slevin, Bozeman 14-0; Zane Johnson, Dillon 14-0; Carson Weeden, Lewistown 14-0; Chris Kistler, Huntley Project 13-9; Josh Herron, Fairview 13-7.

AA-Tripp, Billings West; A-Dean, Sidney; B-Kistler, Huntley Project; C-Herron, Fairview.

Shot Put (68-0 ½): Carter Hughes, Sidney 59-6; Garrett Brown, Corvallis 56-5 ½; Jacob Campbell, Hamilton 55-5; Brock Field, Missoula Sentinel 51-11; Jaden Bienvenue, Billings West 51-9 ½; Reed Cooley, Glendive 51-0 ½; Carter Slade, Billings West 51-0 ¼; Marcus Wehr, Billings Central 50-9 ½; Mason Harrison, Lewistown 50-5; Mavrick McKinlay, Geraldine 50-2 ¾.

AA-Field, Missoula Sentinel; A-Hughes, Sidney; B-Coen Guisti, Jefferson (47-4); C-McKinlay, Geraldine.

Discus (193-7): Carter Hughes, Sidney 168-3; Carter Slade, Billings West 166-2; Ezra Bolles, Augusta 159-5 ; Brandon Spencer, Missoula Sentinel 158-5; Ely Kraft, Laurel 154-8; Jacob Campbell, Hamilton 154-6; Duncan Kraft, Billings Central 150-7.

AA-Slade, Billings West; A-Hughes, Sidney; B-Bryce Danielson, Missoula Loyola (148-0 ½); C-Bolles, Augusta.

Javelin (213-4*): Evan Todd, Kalispell Glacier 208-8; Rylan Ortt, Missoula Sentinel 203-2; Michael Graves, Hamilton 189-2; Cooper Hoffman, Dillon 182-10; Cade Holter, Butte Central 182-1; Jakeb Kindel, Eureka 179-4; Drew Morgan, Columbia Falls 179-0; Brock Field, Missoula Sentinel 177-3; Steve Smathers, Twin Bridges 176-3; Logan Riddle, Missoula Hellgate 176-1.

AA-Todd, Kalispell Glacier; A-Graves, Hamilton; B-Kindel, Eureka; C-Smathers, Twin Bridges.

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 249-7.

GIRLS

100 meters (12.19): Delaney Bahn, Bozeman 12.27; Tylia DeJohn, Dillon 12.47; Emilie Maes, Helena 12.52; Willa Albrecht, Billings West 12.54; Audrey Bloomquist, Helena Capital 12.59; Maddie Albrecht, Billings West 12.59; Wrenzi Wrzesinski, Baker 12.68; Kaitlyn Keithley, Sidney 12.77; Leigha Carter, Helena Capital 12.79; Kamdyn Molenda, Cut Bank 12.83.

AA-Bahn, Bozeman; A-DeJohn, Dillon; B-Wrzesinski, Baker; C-Carlee Fryberger, Charlo (12.95).

200 meters (24.4): Delaney Bahn, Bozeman 25.69; Maddie Albrecht, Billings West 25.74; Willa Albrecht, Billings West 25.78; Tylia DeJohn, Dillon 26.00; Jessica Barnhart, Kalispell Flathead 26.02; Mary Corbett, Bozeman 26.15; Kinsley Barney, Ronan 26.28; Wrenzi Wrzesinski, Baker 26.42; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range 26.49; Audrey Bloomquist, Helena Capital 26.52.

AA-Bahn, Bozeman; A-DeJohn, Dillon; B-Wrzesinski, Baker; C-Delaney, Winnett-Grass Range.

400 meters (54.62): Odessa Zentz, Helena 57.29; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range 58.35; Lily Mercer, Dillon 59.40; Wrenzi Wrzesinski, Baker 59.63; Faith Rebich, Frenchtown 59.64; Maliea Owens, Billings Skyview 59.67; Josie Windauer, Columbia Falls 59.89; Madi Provo, Missoula Hellgate 59.96; Ashton Lewis, Stevensville 1:00.13; Sydney Sheridan, Helena Capital 1:00.24.

AA-Zentz, Helena; A-Mercer, Dillon; B-Wrzesinski, Baker; C-Delaney, Winnett-Grass Range.

800 meters (2:05.65): Terra Trom, Bozeman 2:15.99; Tiahna Vladic, Billings Senior 2:16.61; Odessa Zentz, Helena 2:18.17; Alex Moore, Bozeman 2:18.98; Madi Provo, Missoula Hellgate 2:19.14; Elise Stearns, Missoula Hellgate 2:19.55; Brooke Stayner, Missoula Sentinel 2:19.64; Whitney Hanson, Colstrip 2:20.20; Bridget Boyle, Bozeman 2:20.67** (2:20.83); Kylie Hartnett, Helena 2:21.54.

AA-Trom, Bozeman; A-Brynnli Poulsen, Hamilton (2:22.46); B-Hanson, Colstrip; C-Delaney, Winnett-Grass Range (2:23.07).

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana.

1600 meters (4:43.51): Tiahna Vladic, Billings Senior 5:01.12; Terra Trom, Bozeman 5:03.22; Bea Frissell, Polson 5:05.38; Ember Stratton, Missoula Hellgate 5:07.95; Elise Stearns, Missoula Hellgate 5:08.00; Brynnli Poulsen, Hamilton 5:09.84; Alex Moore, Bozeman 5:11.86; Kylie Hartnett, Helena 5:12.96; Natalie McCormick, Bozeman 5:14.59 ; Katie Munro, Missoula Hellgate 5:15.02** (5:22.69).

AA-Vladic, Billings Senior; A-Frissell, Polson; B-L'Tia Lawrence, Harlem (5:16.65); C-Sariah Maughan, Seeley-Swan (5:22.39).

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana.

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

3200 meters (10:23.31): Terra Trom, Bozeman 10:47.92** (11:11.27); Alex Moore, Bozeman 10:49.68** (11:00.80); Ember Stratton, Missoula Hellgate 10:50.12** (10:57.58); Bea Frissell, Polson 10:53.14; Natalie McCormick, Bozeman 11:00.33** (11:45.27); Tiahna Vladic, Billings Senior 11:11.53; Kylie Hartnett, Helena 11:22.80; Elise Stearns, Missoula Hellgate 11:24.76; L'Tia Lawrence, Harlem 11:25.78; Elena Vandersloot, Billings Senior 11:27.40.

AA-Trom, Bozeman; A-Frissell, Polson; B-Lawrence, Harlem; C-Averi Parker, West Yellowstone (12:07.41).

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana. 

100 hurdles (14.11): Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 14.60; Melissa Moreni, Helena Capital 14.97; Brooke Stayner, Missoula Sentinel 15.45; Wrenzi Wrzesinski, Baker 15.47; Faith Brennan, Kalispell Glacier 15.56; Carlee Fryberger, Charlo 15.66; Kaia Schreder, Billings West 15.73; Delaney Bahn, Bozeman 15.81 ; Macee Murphy, Huntley Project 15.83; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 15.98.

AA-Ash. McElmurry, Missoula Sentinel; A-Ainsley Shipman, Dillon (16.46); B-Wrzesinski, Baker; C-Fryberger, Charlo.

300 hurdles (42.87): Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 45.47; Wrenzi Wrzesinski, Baker 46.24; Mayjia Horst, Bozeman 46.26; Aubry Grame, Kalispell Glacier 46.54; Audrey McElmurry, Missoula Sentinel 46.87; Kamryn Scully, Deer Lodge 46.94; Keara Burgess, Missoula Big Sky 46.96; Gianna Migliaccio, Billings Skyview 47.02; Casey Ehmann, Darby 47.08; Cloie Banderob, Billings Senior 47.26.

AA-Ash. McElmurry, Missoula Sentinel; A-Shipman, Dillon (48.02); B-Wrzesinski, Baker; C-Ehmann, Darby.

400-meter relay (47.56): Billings West 48.83; Helena Capital 48.99; Kalispell Flathead 49.57; Helena 50.40; Missoula Big Sky 50.43; Kalispell Glacier 50.46; Dillon 50.58; Corvallis 60.65; Butte 50.73; Havre 50.83.

AA-Billings West; A-Dillon; B-Bigfork (51.32); C-Seeley-Swan (51.51).

1600-meter relay (3:52.46): Bozeman 4:04.61; Billings Senior 4:05.95; Billings West 4:06.37; Helena Capital 4:08.44; Missoula Big Sky 4:08.61; Seeley-Swan 4:09.04; Missoula Hellgate 4:09.37; Columbia Falls 4:09.86; Butte 4:10.17; Whitefish 4:11.01. 

AA-Bozeman; A-Columbia Falls; B-Columbus (4:14.33); C-Seeley-Swan.

Long Jump (18-11 ¾): Delaney Bahn, Bozeman 19-11 ¼; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 19-3 ½; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 18-11; Lindsay McGree, Butte Central 18-3 ½; Faith Brennan, Kalispell Glacier 17-10 ½; Gabbie Parini, Butte 17-8 ½; Brooke Berry, Billings Skyview 17-5; Thais Boava, Lone Peak 17-5; Ashton Lewis, Stevensville 17-5; Mikaela Ducharme, Polson 17-3 ½.

AA-Bahn, Bozeman; A-L. McGree, Butte Central; B-Macee Murphy, Huntley Project (16-11 ½); C-Boava, Lone Peak.

Triple Jump (39-7): Lauren Heggen, Missoula Sentinel 40-7 ½; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 40-2 ¼; Whitney Morrison, Missoula Big Sky 37-11; Audrey Bloomquist, Helena Capital 37-9 ½; Faith Brennan, Kalispell Glacier 37-5; Dezi Chamberlin, Miles City 37-4 ¼; Karsen Murphy, Glendive 36-10 ¼; Ginny Kerr, Helena 36-1 ¼; Ainsley Shipman, Dillon 36-1; Kaitlin Cox, Charlo 35-11 ¼.

AA-Heggen, Missoula Sentinel; A-Chamberlin, Miles City; B-Murphy, Huntley Project (35-8 ½); C-Cox, Charlo.

High Jump (5-9 ½): Delaney Bahn, Bozeman 5-7; Karsen Murphy, Glendive 5-6 ½; Madison Boles, Kalispell Flathead 5-6; Anna Trudnowski, Butte 5-5; Hannah Schonhoff, Bozeman 5-5; Jourdain Klein, Ennis 5-4; Mayjia Horst, Bozeman 5-3; Hannah Hutchison, Corvallis 5-3; Erin Wilde, Whitefish 5-3; Giliian Sherrill, Missoula Hellgate 5-3; Andrea Newbrough, Great Falls CMR 5-3; Taylor Brisendine, Kalispell Glacier 5-3; Jalen Deyo, Bozeman 5-3.

AA-Bahn, Bozeman; A-Murphy, Glendive; B-Madeline Severson, Manhattan (5-1); C-Klein, Ennis.

Pole Vault (13-0): Katie Berglund, Sidney 11-6; Isabella Reed, Missoula Big Sky 11-6; Maisee Brown, Billings Senior 11-1 ½; Kendall Stark, Billings West 11-1; Summer Unger, Helena 10-7; Emma Zimmerman, Billings West 10-6; Emily Sullivan, Belgrade 10-6; Josie Windauer, Columbia Falls 10-6; Kamryn Scully, Deer Lodge 10-6; Dakota Manecke, Cut Bank 10-6; Cynthia Smith, Belgrade 10-6; Kailen Herbstritt, Corvallis 10-6.

AA-Reed, Missoula Big Sky; A-Berglund, Sidney; B-Scully, Deer Lodge & Manecke, Cut Bank; C-Terra Bertsch, Seeley-Swan (10-0).

Shot Put (47-6): Kylie Zimmer, Lewistown 43-7; Anna Zimmer, Lewistown 41-10; LaKeema Williams, Billings West 40-3 ¼; Jamie Whitedirt, Colstrip 39-0 ½; Breanna Johns, Great Falls CMR 38-11; Cassidy Randel, Denton-Geyser-Stanford 38-8 ½; Mya Mcneely, Kalispell Glacier 38-6; Ashton McAnally, Bigfork 38-4; Angellica Street, Columbia Falls 38-0; Emily Poole, Huntley Project 37-10.

AA-Williams, Billings West; A-K. Zimmer, Lewistown; B-Whitedirt, Colstrip; C-Randel, Denton-Geyser-Stanford.

Discus (157-0): Calla Haldorson, Corvallis 146-6; Klaire Kovatch, Seeley-Swan 143-6 ½; Kylie Zimmer, Lewistown 138-6; Emily Poole, Huntley Project 132-0; Anna Zimmer, Lewistown 129-9; LaKeema Williams, Billings West 129-5; Carsyn Campbell, Billings West 124-10; Zoe Waddell, Bozeman 124-9; Katelyn Dickemore, Hamilton 124-6; Rochelle Pease, Rocky Boy 124-4 ½.

AA-Williams, Billings West; A-Haldorson, Corvallis; B-Poole, Huntley Project; C-Kovatch, Seeley-Swan.

Javelin (152-8*): Angellica Street, Columbia Falls 158-8; Emily Poole, Huntley Project 146-6; Tynn Christiansen, Dillon 130-5; Tehya Campbell, Glasgow 128-8; Piper Pfister, Missoula Hellgate 127-3; Jessica LeFevre, Laurel 125-9 ½; Kortney Nelson, Scobey 124-11; Jamie Pickens, Helena 124-11; Katie Dixon, Kalispell Glacier 124-7; Autumn Morse, Seeley-Swan 124-3.

AA-Pfister, Missoula Hellgate; A-Street, Columbia Falls; B-Poole, Huntley Project; C-Nelson, Scobey.

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 172-0

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments